Blog

Cinsel İlişki Sırasında Sertliğin Kaybolması

Erkeğin cinsel organı olan penisinin cinsel ilişki sırasında yumuşamasının altında birçok neden vardır. Penisin sertleşmesi cinsel uyarı sonrasında penis atardamarlarının gevşemesi ve penisteki balonsu boşluklara kan akımının artmasıyla başlar. Latent evre dediğimiz ilk evrede penise gelen kan akımı artmasına rağmen penisteki basınçta değişiklik olmadığı için fark edilemeyen dönemi oluşturur. Bunu tümesens dediğimiz penis içi basıncın artmaya başladığı ve dolayısıyla dolgunluk hissedildiği ikinci evre takip eder. Artmaya başlayan penis sertliği, ful ereksiyon dediğimiz üçüncü safhaya kadar artış gösterir. Bu safhada penis penetrasyon sağlayabilecek yani vajen içine girebilecek yeterli sertliğe sahiptir ki yaklaşık olarak 100cm H2O basınca ulaşmıştır. Bu sertlikteki penis koitusun sağlanmasıyla ara ara rijit ereksiyon dediğimiz dördüncü evreye geçer ve sertlik derecesi çok daha artar. Nicel ifadeyle cavernoz basınç 200cm H2O seviyelerine bile çıkabilir.

Rijit ereksiyonda penise gelen giden kan akım hızının sıfırlanır ve bu safha devamlı değildir. İlişki sırasında ara ara rijit ereksiyon ve ful ereksiyon safhaları arasında dönüşüm olur. Sağlıklı bir ereksiyonun sonlanması ise orgazmı takiben detümesens dediğimiz penisin balonsu yapılarından kanı götüren sistemin tekrar açılmasıyla olur. Bunun nedeni de penise gelen kan akım hızının tekrar eski hızlarına dönmesidir.Yani peniste sertleşmeyi başlatan da sertleşmeyi sonlandıran da penise gelen kan akım hızıdır.

Cinsel İlişki Sırasında Yumuşama Neden Olur?

Orgazmı takiben fizyolojik olarak penise gelen kan akım hızının azalması ile penis balonları tekrar söner. Ancak problem olan durum ise cinsel ilişki sırasında penil kan akımının azalması ve bunu takip eden sertliğin kaybolması ve yumuşamadır. İlişki sırasında yumuşama aslında erektil disfonksiyonun (sertleşme sorunu) en sık görülen halidir başlangıç dönemidir.

Erectil disfonksiyonun altta yatan nedenlerinin daha da ilerlemesiyle kişi ereksiyonu da başlatamayacak ve ya daha geç başlatabilir duruma gelecektir.  İlişki sırasında yumuşama nedeni olan penil kan akım hızının belirli eşik değerin altına düşmesinin altında yatan ve en sık karşılaşılan nedeni ise atheroscleros yani atardamarlarımızın daralmasıdır. Yine çeşitli nedenlerle penil atarmarlarda görülen atrezi oluşumu ve geçen kanın vizkozitesinin artması da birer etkenken, ilişki sırasında yumuşama şikayeti olan kişiler içerisinde daha büyük oranda görülen sebep  atardamar daralmasıdır.

Cinsel İlişki Sırasında Küçülme Nedenleri

Yani cinsel ilişki sırasında yumuşamanın en önemli nedeni penise gelen kan akımının azalmasıdır. Penise gelen kan akımının azalma nedenleri de

 • Atheroscleros (atardamar daralması)
 • Penilatardamar atrezisi
 • Kan vizkozite artışı
 • Kalp yetmezlikleri
 • Renal transplantasyon
 • Geçirilmiş pelvik cerrahiler radyoterapi.

Tedavi: Sorun neyse o tedavi edilmelidir. Yani önce sorunun saptanması sonrasında tedaviye geçilmesi en ideal yaklaşımdır. Cinsel ilişki sırasında yumuşamanın en sık nedeni olan atherosclerosun tedavisi ise penil rejeneratif uygulamalardır. Deneyimli doktorlar tarafından yapılan tedaviler oldukça başarılıdır.

Erkekler Neden Sertlik Kaybı Yaşarlar?

Tek seferlik durum

İnsanların sertlik kaybının birçok nedeni vardır. Sertlik sorunları çoğu erkeği bir anda etkiler ve genellikle kendiliğinden kaybolur:

 • Bazen insanlar yorgun, endişeli veya çok fazla alkol almışsa sertleşme sorunu yaşayabilirler.
 • Bazı erkekler, özellikle de gençlerde, seks sırasında prezervatif kullanımına bağlı sertliği kaybedebilirler. Bunun nedeni prezervatifi hazırlamanın konsantrasyonlarını veya prezarvatifin yalıtımsal olarak uyarılmalarını kaybetmelerine neden olmasıdır. Tabiki HIV ve hepatit C gibi bulaşıcı ölümcül hastalıklardan korunmak için şüpheli ilişkilerde mutlaka prezarvatif kullanılılması gerekli olmaktadır. Ancak cinsel hayatımızı tek eşlilik üzerine kurmak en sağlıklı yol olacaktır.

Devam eden bir durum

Sertleşme sorunu yaşamanıza neden olan  temel sağlık sorunlarına sahip olabilirsiniz ve bunlar duygusal veya fiziksel nedenler olabilmektedir. Bu sorunlar için mümkün olan en kısa sürede tedavi olmak sertleşme sorunundan kurtulmak için çok yardımcı olacaktır.

Genel olarak, duygusal nedenler genç erkeklerde daha yaygındır ve fiziksel nedenler yaşlı erkeklerde daha yaygın olmaktadır.

Duygusal nedenler ; duygusal sağlığınızı bozan herhangi bir yaşam olayı tarafından tetiklenebilir. Bu genellikle aniden olur. Bu duygusal nedenlerden bazıları şunlar olabilir:

 • Depresyon
 • Stres
 • Kaygı veya düşük benlik saygısı. İlişki sorunları da bu duygulara neden olabilmektedir.
 • Performans kaygısı.

Bu her yaştan erkek için olur, ancak daha genç erkeklerde daha yaygındır. Performansınızdan korkarsanız, ereksiyon problemlerinizi daha da kötüleştirebilir. Bu daha sonra daha fazla anksiyete duygusunu tetikleyerek olumsuz bir kısır döngüye neden olabilmektedir.

LEAVE A COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

max_num_pages); } ?>
sertleşme sorunu iletişim