Erken Boşalma

Erken Boşalma (Prematüre Ejakülasyon) Nedir?

Erken Boşalma (Prematüre Ejakülasyon): Erkeğin cinsel birliktelik esnasında kısa sürede orgazm olarak boşalmanın, erkeğin kendisine ve ya eşine göre istenenden daha kısa sürede gerçekleşmesi durumudur.

Çiftler arasında erken boşalma ile ilgili bilimsel anket çalışmalarında 3 dakikadan daha kısa sürede görülen boşama (ejakulasyon) durumu genel itibari ile yeterli görülmediği için , cinsel birliktelik sırasında penisin vajene penetrasyonunun başlamasından itibaren 3 dakikadan daha kısa sürede erkeğin orgazm olması ve boşalmasının gerçekleşmesi durumu da erken boşalma olarak tabir edilebilir.

Erken boşalma toplumda sık görülen bir cinsel işlev bozukluğudur ve her 3 çiftten birinde görüldüğü tespit edilmiştir.

Erken boşalma durumu sadece erkekler için bir cinsel fonksiyon bozukluğu olarak kabul edilir. Bayanlarda görülen kısa sürede orgazm olma durumu bir cinsel fonksiyon bozukluğu oluşturmaz. Çünkü erkek cinsel ilişki sırasında aktif konumdadır ve boşalmayı takiben refrakter(cevapsız) dönemin erkeklerde uzun olmasıdır. Cinsel birleşmenin evreleri vardır. İstek ve uyarılma, uyarılmanın devam etmesi ile hislerin güçlü seyrettiği plato aşaması. Plato aşamasını takiben orgazm oluşumu ve çözülme evreleri. Çözülme evresinden tekrar istek ve uyarılmanın görülmesine kadar geçen süreyi içeren cevapsız döneme de refrakter periyot denilir. Uyarılma aşamasında erkeklerdeki en önemli fiziksel değişim, peniste ereksiyon oluşmasıdır. Bayanlarda ise bu evrede lubrikasyon denilen vajinal sıvı artışı en önemli ürogenital değişikliktir. Orgazm aşamasında erkekler boşalma yaşarken kadınlarda ise vajinal ve uteral kontraksiyonlar(kasılmalar) oluşur. Orgazmı takiben çözülme evresinde erkekler penis ereksiyonlarını kaybederler, kadınlarda ise kasılmalar durur. Kadınlarda erken orgazm oluşması, cinsel ilişkinin bitmesine neden olmazken, erkeklerde erken orgazm oluşması,cinsel ilişki sırasında aktif roldeki erkeğin penis sertliğinin sonlanması nedeniyle cinsel ilişkinin bitmesine sebep olmaktadır. Yine bayanlarda erken orgazm olma durumunda, tekrar cinsel istek ve uyarılmanın oluşması birkaç dakikada kadar sürebilmekteyken, erkeklerde bu süre birkaç saati bulabilmektedir. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında erkekte görülen erken boşalma cinsel ilişkinin sonlanmasına neden olması ve tekrar bir ilişkinin başlaması için saatler geçmesi gerekliliği  çiftler arasında rahatsız edici bir durumdur. Özellikle bayanlar tarafında, tamamlanmamış  bir cinsel ilişki, frusturasyon, sinirlilik ve huzursuzluk oluşturması yanı sıra eşi tarafından beğenilmediği hisleri uyandırarak mutsuzluk verebilir. Erkek tarafında her ne kadar cinsel ilişki tamamlanmış olsa da erken boşalma yine oldukça rahatsız edici bir durumdur . Erkekler için erken boşalmada, cinsel ilişkiden daha kısa süre haz almış olmaktan daha büyük sorun,eşine karşı hissettiği yetersizlik hissidir

Erken Boşalma
Erken Boşalma Yaşayan Çift

Erken boşalma başlama zamanına göre primer ve sekonder olarak iki gruba ayrılır. Primer prematüre ejekulasyon(erken boşalma) , kişinin ilk ilişkisinden beri olan ve genellikle bir dakikadan daha kısa süren durumlar için tabir edilirken Sekonder prematüre ejakulasyon ise, daha önceleri yeterli sürede boşalma gerçekleşirken,hayatının ileri yıllarında bu sürenin giderek azalması ve genellikle 3 dakikanın altına düşmesi durumudur. Erken boşalmanın etyolojisi(sebepleri) açısından primer ve sekonder olmasının tanımlanması önem taşır.

Erken Boşalma Neden Olur?

Primer erken boşalmada ailesel yatkınlığın da olduğu bazı psikolojik ve organik patolojiler erken boşalmaya neden olabilmektedir.

Sekonder erken boşalmada ise neden daha çok Yaşın ilerlemesi,kilolu olma,diyabet,hiperlipidedi,hipertansiyon,sigara-alkol kullanımı ,kötü beslenme,stresli yaşam gibi atherosclerosa bağlı kan akım azalması olabilmektedir. Yine başta yaş ilerlemesine bağlı kas atrofileri ile pelvik taban kasında oluşan güçsüzlükler de erken boşalmaya neden olabilir.

Erken Boşalma Nedenleri Nedir?

Erken boşalmanın sebepleri psikolojik veya organik olabilir.

 • Penis hassasiyet fazlalığı
 • Atherosclerosa bağlı penis kan akım hızı azalması
 • Pelvik taban kas grubu güçsüzlüğü
 • Özgüven eksikliği
 • Aşırı kaygılı olmak
 • Yüksek stresli yaşam
 • Mutsuzluk
 • Suçluluk hissi yaratan psikolojik travmalar

Erken boşalmaya neden olan organik sebeplerin başında penis dokusunun aşırı hassasiyeti gelir. Eczanelerde satılan krem ve sprey gibi topikal ürünler lidokain benzeri lokal anestezik maddeler içerir. Amaç penisteki aşırı hassasiyeti birkaç dakikalığına azaltarak erken boşalma nedeni olan hassasiyeti azaltmaktır. Tramadol içerikli oral ağrı kesicilerin kullanımında da geçici fayda gösterilmiştir. Yine aynı amaçla perazarvatif kullanımının tavsiye edilmesi de teması azaltarak hassasiyeti azaltma amaçlıdır. Erken boşalmaya neden olan penis hassasiyetini azaltmak için özellikle yurt dışında bazı kliniklerde ameliyat ile penis duysal sinirlerinde kesiler bile yapılmaktadır. Yine peniste hassaiyeti azaltmak için glands penise yapılan hyaluronik asit dolguları da geçici olarak yalıtkanlık sağlayarak erken boşalma tedavisinde denenmektedir. Boşalma öncesi plato döneminde penisin sıkılması ise duysal etkiyi azaltarak boşalmanın gecikmesine faydalı olsa da erken boşalma tedavisinde kalıcı bir etkisi söz konusu değildir.

Erken boşalmaya neden olan bir başka organik neden ise penise gelen kan akım hızında azalmadır. Penis kan akım hızını da azaltan en yaygın neden de atheroscleros,yani atardamarlarımızın elastikiyet yeteneğinin azalması ve daralması durumudur.Peniste sertliği yapan en temel etken, penise gelen kan akım hızıdır. Yeterince sertleşmemiş ve ya sertleşmiş ancak kısa sürede sertliği kaybedilen peniste, sağlanan sertliği kaybetmeden cinsel döngü tamamlanmak istenir ve bu durum da karşımıza erken boşalma nedeni olarak çıkar. Bu nedenle geçici fayda sağlayan sildenafil,verdenafil ve ya tadalafil içerikli preparatların reçete edilmesi söz konusudur ancak geçici bir fayda sağlaması yanı sıra birçok yan etki de oluşturmaktadır.

Penisin yeterince sertleşmesine engel olan bir başka durum olan pelvik taban kas grubunun güçsüzlüğü ,bir başka erken boşalma nedeni olarak karşımıza çıkabilmektedir. Peniste uyarılma aşamasında penis içindeki odacıklara kan akımının artmasıyla sertleşme başlar. Bu başlamış sertliği yaklaşık iki misline çıkaran etken ise pelvik taban kaslarıdır. Pelvik taban kası güçsüzlüklerinde sağlanan sertliği koruyamama ve ya koruyamama endişesi oluşturarak kişide erken boşalmaya neden olabilmektedir.

Özgüven eksikliği, aşırı kaygılı durumlar ve ya yoğun suçluluk hisleri gibi psikolojik durumlar da erken boşalma nedeni olarak karşımıza sıkça gelebilmektedir. Kişilerin hormonal profillerine bile yansıyabilen bu psikolojik etkenler sertliği sağlayamama ve sağlanan sertliği muhafaza etmeyi engelleyerek erken boşama nedeni oluşturabilmektedir. Özellikle dopamin hormonu özgüven eksikliğinde daha az salınmaktadır. Laboratuarda ölçebildiğimiz hormonlardan olan prolaktinin ılımlı artışının altında genellikle dopamin hormonunun azalması vardır. 2000 yılların başında apomorfin içeren uprima ticari ismiyle piyasya çıkan ürün sertleşme performansını arttırmak ve erken boşalmayı azaltmak için kullanılmıştır. Ancak dil altı kullanılan bu ürünün başta şiddetli bulantı gibi birçok yan etkisine rastlandığı için piyasadan hızla çekilmiştir. Dur başla egzersizleri ise yine bu yönden fayda sağlayan ancak zayıf etkili bir destek yöntemi olarak görülebilir.

Mutsuzluk ve yoğun stres gibi psikolojik durumlar da erken boşalmaya neden olabilen bir başka duygu durum bozukluklarındandır. Bu ruhsal anormalliklerde de beynimizde salgılanan norotransmitter adı verilen lokal hormonların seviyelerinde değişikli olmaktadır. Özellikle serotonin hormon seviyelerinin erken boşalma yaşayan kişilerde düşüklüğü tesbit edilmiştir. Bu yüzden günümüzde erken boşalma için popüler ilaç tedavilerinden birini bu nörotransmitter seviyesini yükseltme  olmuştur . SSRI –Selektif Serotonin Reuptake İnhibitörü denilen ilaçlar erken boşalmada sıkça reçete edilir. Sertralin ve özellikle dapoksetin içerikli bu antidepresanlar ,girdiğiniz bir eczanede eczacının kolay ulaşabileceği rafa sildenafil ve tadalafillerle birlikte çokça istiflenmiş bir şekilde bu bulundurulur J. Erken boşalma sıklığını toplumda gösteren bir tablodur aslında bu durum. Ancak kalıcı bir etki oluşturmamanın yanı sıra tıpkı sildenafillerde olduğu gibi kısa sürede tolerasyon gelişir ve kişiler bu kimyasallardan da fayda göremez duruma gelirler ve bir çok yan etkiyi de beraberinde getirmektedir.

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma tedavisinde, erken boşalmaya neden olan tüm etkenler tespit edilmeli ve başarılı bir sonuç için tespit edilen tüm etkenlere yönelik tedaviler bir arada uygulanması gerekir. İçlerinden sadece bir ve ya ikisine yönelik tedavi erken boşalma sorununu tedavi etmeyecektir. Erken boşalma tedavisinde bir diğer önemli husus, kalıcı sonuç veren tedavi yöntemlerinin tercih edilmesidir.

Atherosclerosa bağlı kan akım yetersizliğinde ve penis aşırı hassasiyetinin normalizasyonunda penil rejeneratif uygulamalar ile erken boşalma tedavisi yapılabilmektedir. Başta penil mezoterapiler ve eswt tedavisi (şok dalga) uygulamaları olmak üzere peniste yapılacak etkin bir rejenerasyon tedavisi penil kan akım hızını artırarak ve penis nöronal hassasiyetini azaltarak erken boşalmanın tedavisinde etkilidir. Burada en önemli noktalardan birisi,bu uygulamaları yapan hekimin penil rejenerasyon tedavisindeki deneyimidir.

Pelvik taban kası gelişimi, bu tedavinin evde de yapılabilecek halkasıdır. Pelvic Floor Muscle exercises olarak arama motorlarında arandığında çokça farklı hareketle pelvik taban kası geliştirme egzersizleri karşınıza çıkacaktır. Kegel egzersizi de bunlardan biridir

Erken boşalmanın psikolojik nedenlerine bağlı tedavisinde ise kliniğimizde akupunktur başarı ile uygulanmaktadır. Vücuttaki hormonal yapımızı normalleştirerek etki gösterdiği söylenebilir. Vücut hormonal yapısı çok hassas dengelerle sağlanmaktadır. Bu bölüme ilaçlarla müdahale etmek, mutlaka bir başka hormon düzeylerinde de değişiklik oluşturarak başka psikolojik yan etkiler oluşturma yanısıra, ilaç etkileri geçici kalmaktadır. Ürogenital sistem akupunkturu bu alanda deneyimli bir hekim tarafından yapıldığında tıpkı hormonal düzenimize bir format atılır gibi tüm hormonlarımızda normalleşme sağlar. Bu yüzden kliniğimizde sertleşme sorunu ve ya erken boşalma tedavilerine aldığımız hastalarda, akupunktur uygulamalarımızın sonucu olarak “kendimi genel itibariyle de daha iyi hissediyorum” ifadesine neden olan etken de akupunkturun sağlamış olduğu hormonal düzenlemedir.

Erken Boşalma Tedavi Aşamaları

 • Penil Rejenerasyon Uygulamaları (Penil Mezoterapi, ESWTşok dalga uygulaması, Penil nöralterapi, carboksiterapi, PRP)
 • Pelvik Taban Kası Gelişimi (özel cihaz ve ya egzersizlerle)
 • AkupunkturPsikoterapi

aşamalarından oluşmaktadır. Dr. Ömer Bircan Ereksiyon Bozukluğu kliniğinde erken boşalma tedavisi tedavisi yapılmaktadır. Erken Boşalma tedavisinden yararlanan hastalarımızda yüksek oranda başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

max_num_pages); } ?>
sertleşme sorunu iletişim