Pshot (PRP)

Dr. Ömer Bircan

Üreme Sağlığı ve Cinsel Fonksiyon Bozuklukları İntegratif Tıp Hekimi

Pshot PRP Tedavisi Nedir?

PRP tedavisi, 2004 yılından beri özellikle ortopedi ve estetik sektöründe kullanılan bir tedavi yöntemidir. Özellikle son 10 yılda Androloji alanında penis uygulamaları ile Pshot adını almıştır.

Pshot
Pshot

PRP – Platelet Rich Plazma (Trombositten Zengin Plazma) adı verilen yöntemde Santrifüj cihazıyla; kişiden alınan yaklaşık 10 cc kanın içerisinde bulunan Trombositlerin ayrıştırılmaktadır. Sonrasında yoğunlaştırılmış bir sıvı elde edilmektedir. Trombosit hücrelerinin İçerisinde bulunan Growth Hormonu (Büyüme Hormonu); bazı aminoasit ve eser elementler, enjekte edildikleri dokularda büyümeye ve iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Trombosit hücrelerinin bu özelliklerinden yararlanılarak; 2005 yıllarından itibaren penis dokusuna enjekte edilmeye başlanmıştır. Yapılan birçok bilimsel çalışma ile de penil cavernoz; dokuda yeni damar oluşumunu artırdığı gösterilmiştir. Angiogenez veya neovasculerizasyon olarak adlandırılmakta olan bu yeni damar oluşumlarının; penil kan akımını artırarak sertleşme sorununa kalıcı olarak fayda sağlayan bir özelliği olduğu ortaya çıkmıştır.

Bütün Pshot PRP Tedavileri Aynı Etkinlikte Midir?

  • Burada önemli noktalardan başında, kandaki trombositleri ayrıştırıp yoğunlaştıran kan tüplerinin ayrıştırma-yoğunlaştırma kapasitesi olmaktadır. Bundan dolayı farklı teknolojilerle üretilmiş bir çok kan tüpünün farklı oranlarda yoğunlaştırma kapasitesinin olmasıdır. Gerçek bir PRP oluşturan kan tüpünün milimetre küpte 500 bin ile 1 milyon arası trambosit sayısını oluşturması beklenmektedir. Ancak yaygın kullanılan bir çok marka PRP tüpleri bu konsanrasyonda trombosit oluşturmamaktadır. Kabaca bir hesapla milimetre küpte 50 bin trombosit oluşturabilen bir PRP tüpüyle yapılan Pshot tedavisi; 10 kez tekrarlanırsa, milimetre küpte 500 bin üzeri trombosit konsantrasyonu oluşturabilen tüple yapılmış 1 seans Pshot tedavisi kadar etkindir. Bu yüzden Pshot tedavisinde kullanılan kan tüpünün özelliği önemli olmaktadır.
  • Yine Pshot tedavisinde önemli diğer nokta ise elde edilen PRP’nin doğru aktivatörler ile dokuya enjekte edilmeden önce aktifleştirmesi olmaktadır.

Sertleşme sorunu tedavisi için kullanılan PRP tedavisi; bütün bu tekniklere dikkat edilmesine rağmen tek başına bir tedavi metodu olarak kullanılması; erektil disfonksiyonda beklenilen başarının bir hayli altında kalmaktadır. Bu tedavi metodu ancak diğer tedavi metotları ile birlikte kullanıldığı zaman sertleşme sorunu tedavisine anlamlı bir katkısı olacaktır.

Pshot PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

İşlem, kişiden kan alımından itibaren yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Penis cildi lokal anesteziklerle uyuşturulmaktadır. Bu nedenle herhangi bir ağrı hissedilmeyecektir. Deneyimli bir hekim tarafından yapılan uygulamanın herhangi ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

sertleşme sorunu iletişim