Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon)

Dr. Ömer Bircan

Üreme Sağlığı ve Cinsel Fonksiyon Bozuklukları İntegratif Tıp Hekimi

Erektil Disfonksiyon

Halk arasında Sertleşme Sorunuİktidarsızlık ve ya Ereksiyon Sorunu olarak ifade edilen fakat tıp içerisinde Erektil Disfonksiyon; Peniste, cinsel birleşmenin başlaması ve devam etmesi için gereken ve ya istenilen derecede sertlik oluşturamama durumudur.

Sertleşme Sorunu Nedenleri

Fiziksel (Somatik-Organik) nedenler ve Psikolojik nedenlere bağlı olabilir. Erken yaş grubunda (20-30 yaş arası) genellikle neden sadece psikojenik olmasına rağmen, orta ve ileri yaş grubunda fiziksel ve psikojenik nedenler bir arada bulunmaktadır.

Fiziksel (Somatik – Organik) Nedenler

 • Damarsal Patolojiler:
  Atar damarsal Sorunlar: AtheroScleroz, fazla kilo, ileri yaş, kötü beslenme, diyabet, hiperlipidemi, hipertansiyon, sigara, alkol.
  Toplar damarsal Sorunlar: Venöz yetmezlik (Kaçış), A-V fistuller.
 • Nörolojik Patalojiler: Geçirilmiş Pelvik Cerrahiler (Prostat ameliyatı, ışın tedavisi), MS hastalığı, parkinson, beyin ameliyatı veya travması, diyabet, alkol.
 • İlaçlara Bağlı: B blokörler (beloc), Diüretikler (delix), Antidepresanlar, Trankilizanlar (anksiyolitikler), Antihipertansifler, Prostat ilaçları, Antihistaminikler, Histamin-H2 receptor blokorleri (simetidin, ranitidin, famodin), Kas gevşeticiler, NSAID (asprin, ibuprofen, naproxen sodyum).
 • Santral Sinir Sitemi Üzerinden Etkili Patalojiler: Uyuşturucu Madde Kullanımı (Amfetamin, Barbiturat, Kokain, Marijuhana, Metadon, Nikotin, Alkol. Opiat — Santral sinir sistemi Dopaminerjik down regülasyon), Epilepsi.
 • Hormonal Kaynaklı Patolojiler: Hipogonadizim, Hiperprolaktinemi, Hipo-Hipertroidizm.
 • Yapısal Bozukluklar: IPP (Induratio Penis Plastica) – Peyroni Hastalığı – Penis eğriliği.

Psikojenik Nedenler

 • Stres: Vücudumuzun otonom sisteminin temel olarak 2 çalışma modu bulunur.a)Aktif çalışma modu (sempatik) veb)Dinlenme – onarım modu (parasempatik).Ereksiyon (sertleşme) durumu dinlenme modunun baskın olduğu durumda aktiftir. Bu yüzden uzun çalışma saatleri ve yeterince dinlenememe ereksiyon sorununa (iktidarsızlık) neden olan psikojenik nedenlerden biridir.
 • Anksiyete (Kaygı, Korku): Sertleşme sorununun (İmpotans) sık görülen psikojenik nedenlerinden bir diğeri de anksiyetedir. Genellikle başarısız bir cinsel birleşme sonrasında başlayabildiği gibi çocukluk döneminde yaşanan bazı travmalardan da kaynaklanabilmektedir.
 • Depresyon (Mutsuzluk, Umutsuzluk): İktidarsızlık (sertleşme sorunu) yapan psikolojik nedenlerden biridir. İş kaybı ve kaybetme kaygısı, aile veya arkadaş çevresinden birinin ölümü, sevgi eksikliği, maddi kayıplar kişilerde depresif duygu durumu oluşturan dolayısıyla sertleşmeme sorunu yapan nedenlerin başındadır.

Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) ESWT Tedavisi

Sertleşme sorununda ESWT Tedavisi androloji alanında bir çığır açtı. Daha önceleri sadece ilişki öncesi alınan 5-PDE inhibitörleri (sildenafi, vardanafil, tadalafil) gibi geçici ve birçok yan etkisi bulunan ilaçlar kullanılırken, bu akustik dalga teknolojisini kullanarak yapılacak tedaviler ile kalıcı sonuçlar alınmaktadır

Focus ESWT (şok dalga) işlemi, arterlerde darlık meydana getiren atherosclerotic plakların açılması ve yeni damar oluşumunda (neovasculerizasyon) ana etkendir. Kalsiyum içeren atherosclerotic plakların kırılması ve ENOS (Endotelial NO Syntas), VEGF (Vasculer Endotelial Growth Factor) gibi maddelerin salınımıyla bu etkileri başlatır.

ESWT (şok dalga) ile ereksiyon sorunu tedavisinde dikkat edilmesi gereken iki önemli konudan birisi; ESWT’nin hastanın durumuna özgü planlanmasıdır. Hastanın yaşına, metabolik durumuna göre doğru enerji miktarı ve penetrasyon derinliği ve seansların pozolojisi (hangi sıklıkta yapılacağı) belirlenip, doğru anatomik bölgelerin yeterli miktarda taranmasının (atış sayısı) sağlanmasıdır. İkincisi ise; şok dalga tedavisinin tek başına ereksiyon sorunu tedavisinin %40-50’lik kısmını oluşturacağı, vücudun dokusal olarak bu şok dalga uyarısına verdiği tepkiyi güçlendiren, cevabı olumlu olarak artıran regeneratif tedavi metotlarının da kullanılması gerektiğidir.

Şok Dalga Tedavisini Tamamlayıcı Regeneratif Tedavi Metotları:

 1. Akupunktur: Hipotalamo Hipofizer Aks balansı ile vücut androjenik hormonlarının düzeylerini normalleştirir. Ayrıca yine norooendokrinerjik refleksler ile Sempatik/Parasempatik sistem balansı sağlayarak periferik (uzak noktalara) kan akımını artırarak vücut cevabını güçlendirir.
 2. Ozon Enjeksiyonu: Doku parsiyel oksijen basıncını (dokuya ulaşan oksijen miktarını) ve perfüzyonunu (kanlanmasını) arttırarak vücut regeneratif kabiliyetini artırır, yeni hücrelerin oluşumu kolaylaşır.
 3. Fitoterapi: Şok dalgalar ile kırılmış Atherosclerotic plakların mobilizasyonu ve yeni damar oluşumu (angiogenezis) için gerekli eser element ve minerallerin dokuya teminini sağlar.

Bu standart destekleyici tedavi yöntemleri dışında;

 1. HRT
 2. Pshot
 3. Kök Hücre
 4. Penil Kupa(Pompa)
 5. Pelvik Taban Hacamatı
 6. Pelvik Taban Hirudoterapisi
 7. Penil Hirudoterapi
 8. Penil Mezoterapi
 9. Tüm vücut ozon
 10. Vitamin

gibi tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Sertleşme Sorunu Destekleyici Tedaviler

Ozon Terapi

Toprağa verilen su gibi.

Fito Terapi

Toprağa atılan gübre gibi.

Noral Terapi

Toprağa verilen su gibi.

PRP (P-shot) Terapi

Filizler için verilen hormon gibi.

Kök Hücre Tedavisi

Filizler için verilen hormon gibi.

Akupunktur

Filizlere gerekli enerjiyi veren Güneş gibi.

Androbalance kliniğimizde, sertleşme sorunu tedavisinde bu şekilde integratif tedavi uygulayabildiğimiz hastalarımızda beklenenden çok daha başarılı sonuçlar almaktayız.

Ayrıca Atheroscleroza eşlik eden daha ağır psikojenik bir durum varsa (depresyon, stres, performans anksiyetesi gibi); BALANCE ORIENTAL kliniğimizde psikolojik tedavilerine devam edebilmekteler.

Yine ileri yaştaki kişiler, tedavilerinin etkinliğini artırmak için; BALANCE ORIENTAL kliniğimizde Ozon Hemoterapi ile AntiAging – Gençleşme Tedavisi alabilmekteler.

Atheroscleroz nedenlerinden olan sigaradan kurtulmak için de BALANCE ORIENTAL kliniğimizde tedavi olabilirler.

Atherosclerozun en önemli nedeni olan fazla kilolu olmak ve diyabet hastalığına sahip olmak iken, ALIMENTARY OBESITY kliniğimizde de hem fazla kilolardan hem de Tip2 diyabet hastalığından tamamen kurtulmak mümkün.

%60 - 70 BAŞARI ORANI

Ereksiyon bozukluğu yani sertleşme sorunu çözümü için 6 seanslık tedavi var, ağrısız, acısız ve kalıcı çözüm!

Sertleşme sorunu, erkeklerin cinsel ilişki öncesinde ya da cinsel ilişki sırasında yaşadıkları problemlerden biridir. Birçok sebep doğrultusunda meydana gelen sertleşme sorununun genellikle çözümü bulunmaktadır. Sertleşme problemi halk dilinde iktidarsızlık olarak bilinmekte ve erkekleri genellikle psikolojik açıdan fazlasıyla rahatsız etmektedir. Erekte sorununun tıp dilindeki adı ise erektil disfonksiyon’dur. Günümüzde erektil disfonksiyon farklı şekillerde görülebilmektedir. Sertleşme sorununun ne zaman olduğu, hangi sıklıkla yaşandığı ve nasıl yaşandığı gibi sorulara cevap aranarak; erektil disfonksiyonun sebebi ve tedavi yöntemleri tespit edilmektedir.

Sertleşme Sorunu Türleri

Erekte sorunu ya da diğer bir deyişle iktidarsızlık, farklı sebeplerden dolayı farklı şekillerde görülebilmektedir. Sertleşme sorununun bireyde ne sıklıkla ve ne şekilde görüldüğü hem tedavi için hem de sorunun kaynağının bulunabilmesi için önem taşımaktadır. Farklı şekillerde yaşanan sertleşme sorunları ise şu şekildedir;

 • Penisin hiç erekte olamaması, hiç sertleşmemesi
 • Penis için kısmen sertleşmesi ancak yeterli sertliğe ulaşamaması
 • Peniste vajinaya girmeden hemen önce erekte sorununun meydana gelmesi
 • Vajinaya giriş anında sertleşme problemiyle karşılaşılması
 • Başlangıçta sertleşen penisin, belirli cinsel ilişki süresinin ardından tekrar yumuşaması ve küçülmesi

Yukarıdaki şekillerde ve farklı türlerde görülen sertleşme sorunu, cinsel ilişki performansına direkt olarak etki edebilmektedir. Öncelik olarak erkeklerin sonrasında ise partnerlerinin psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olan bu rahatsızlık, genellikle çözülebilmektedir. Farklı tedavi yöntemleri ve uygulamalar ile sertleşme sorunu ortadan kaldırılabilmektedir.

Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Sorunu) Neden Olur?

Cinsel ilişki öncesinde ya da cinsel ilişki esnasında farklı şekillerde görülebilen sertleşme sorununa sebebiyet veren birçok faktör bulunmakta. Bu faktörlerin ortadan kaldırılması, ereksiyon probleminin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Sertleşmeye sebebiyet veren problemleri iki ayrı başlıkta incelemek mümkündür. Bunlar; Hormonsal Nedenler (Fiziksel) ve Psikolojik Nedenler olarak incelenebilir.

1.Hormonsal Nedenler (Fiziksel)

Hormonsal nedenler, genellikle fiziksel rahatsızlıkları içine alır. Fiziksel sebepler ve çeşitli hastalıklardan dolayı birey, cinsel ilişki sırasında ve öncesinde sertleşme oluşmasında sorun yaşamaktadır. Hormonsal nedenler de kendi içerisinde ayrılır. Bunlar;

 • İlaçlara bağlı problemler: Antidepresan, kas gevşeticiler, b blokörler,
 • Santral sinir sistemine bağlı problemler: Epilepsi ve uyuşturucu madde kullanımı
 • Nörolojik problemler: Prostat ameliyatı, ışın tedavisi, beyin travması ve ameliyatı, Parkinson
 • Damarsal problemler: Kötü beslenme, ileri yaş sorunları, fazla kilo, sigara ve alkol
 • Hormonal kaynaklı problemler: Hipo, Hiperprolaktinemi
 • Yapısal problemler: Penis eğriliği ve Peyroni hastalığı

 

2.Psikolojik Nedenler

Fiziksel nedenlerin yanı sıra, ereksiyon problemlerinin bir diğer nedeni ise psikolojik tabanlı olmaktadır. En temel psikolojik problemler şunlardır:

 • Depresyon ve aşırı mutsuzluk
 • Stres ve gerginlik
 • Anksiyete ve kaygı problemleri

Sertleşme Sorunu(Erektil Disfonksiyon) Tedavisi

Erkeklerde meydana gelen ve cinsel ilişki açısından birçok problem yaratan sertleşme sorununun farklı tedavileri bulunmaktadır. Uygulanacak olan bilimsel tedavi yöntemleri ile sertleşme sorununu ortadan kaldırabilmek mümkündür.

ESWT Tedavisi

ESWT tedavisi tamamen ameliyatsız bir şekilde uygulanabilen bir tedavidir. Son dönemde oldukça başarı getiren ve sertleşme sorununu ortadan kaldıran bu tedavinin diğer bir adı şok dalga tedavisidir. Şok dalga tedavisi, hastanın durumuna göre yapılmaktadır. Şok dalga tedavisine ek olarak uygulanabilecek tedaviler ise şu şekildedir:

 • Fitoterapi
 • Akupunktur
 • Ozon Enjeksiyonu

Diğer Tedavi Yöntemleri

Erektil Disfonksiyon’a karşın uygulanabilecek farklı tedaviler de bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Kök hücre
 2. Mezoterapi
 3. Hacamat
 4. Pshot
 5. Vitamin