Şok Dalga (ESWT)

Dr. Ömer Bircan

Üreme Sağlığı ve Cinsel Fonksiyon Bozuklukları İntegratif Tıp Hekimi

Şok Dalga Nedir?

Shock wave (şok dalga) denilen, kısa sürede (nano saniyelerde) yüksek basınçlar (onlarca mega pascal) oluşturan itme ile meydana gelen ses dalgalarının tıpta ilk kullanımı; 1980 yıllarında böbrek taşı kırma amaçlıdır. Bu bölgeye odaklanarak yapılan atışlar ile böbrek kaliksleri içindeki mineral içeren taşların kırılması sağlanır. Ancak organik yapıdaki sistin taşlarına etkisi olmadığı gibi yine organik yapıdaki böbrek ve yakın damar sisteminde herhangi bir zarar oluşturmamaktadır. Bu nedenle takip eden yıllarda ortopedi – fizik tedavi alanında tendinit – miyozit tedavilerinde; yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yine 2000’li yılların başında estetikte selülit tedavisinde çok başarılı sonuçlar verdiği görülerek tedavi programlarına girmiştir. Bu alanlarda hala daha da geliştirilerek kullanılmaya devam edilmektedir. Sertleşme sorunu çözümü için de kullanılmaktadır.şok dalga

Sertleşme Sorununda Şok Dalga Tedavisi

2010 yıllarında şok dalgaları ilk kez atardamarlardaki daralmalara neden olan atherosclerotic plakları kırma yoluyla açması ve yeni kollateral denilen damarlar oluşturmasından dolayı kalp coroner arterlerine uygulanmaya başlanarak doku kanlanmasını arttırma amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Yine bu yıllarda peniste sertleşme sorunu yapan en sık neden olan atherosclerotic plakları açma ve yeni damar oluşumunu başlatıcı faktör olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ultrasonik ses dalgaları penis dokusundaki daralan damarların açılmasına yardımcı olmanın yanısıra; yeni damar oluşumuna da tetiklemektedir. Bu nedenle Daralmış ateroskorotik damarların (Kalsiyum Tortularının) kırılması ile vücudun bu plakların temizlenmesine olanak sağlanmaktadır. Üstelik ENOS, VEGF ve PCNA (Proliferating Cell Nuclear Antigen) gibi faktörler de yeni damar oluşumunu tetikleyen peptillerdir.

1. Jenerasyon Şok Dalga Cihazları

Sertleşme sorunu çözümü için ilk yıllarda kullandığımız cihaz sistemi Acustik (Sonik) Dalga Tedavisiydi (AWT-Acustic Wave Therapy). Bu birinci jenerasyon tedavi cihazları; aslında gerçek anlamda bir dalga üreten cihazlar değildi. Bu yüzden etkinlikleri de gerçek şok dalga üreten cihazlara oranla oldukça düşük olmaktadır. Tabanca şeklindeki bu cihazların içerisindeki bir metalin uç kısımdaki tetiğe vurarak oluşturulan akustik dalgalardır.

şok dalga

1. Jenerasyon Radial Akustik Dalga Tedavisi

şok dalga

1. Jenerasyon Radial Akustik Dalga Tedavisi

2. Jenerasyon Şok Dalga Cihazları

Gerçek şok dalga üreten cihaz sistemleri electrohydrolic, electromagnetic ve piezoelectric sistemlerdir. Bu sisteme sahip cihazlar da ikinci jenerasyon cihazlar olarak adlandırılmaktadır. Bu cihazlarda ayrıca oluşturulan fokuslama sistemi ile cildin altında bir zonda tüm enerji yoğunlaştırılır. Bu sistemin birinci jenerasyon cihazlara üstünlüğü oldukça yüksek olmaktadır.

şok dalga

2. Jenerasyon Şok Dalga Cihazı

Yan etkisi yoktur. Bu nedenle ağrısız, yaklaşık 30 dakika süren bir yöntemdir. İşlem, penise uygulanan ultrason jeli ile cihaz başlığının temas ettirilerek atış yapma şeklidir. Deneyimli bir hekim tarafından doğru anatomik bölgeye, doğru açı ve yeterli basınç oluşturarak yapılan çalışma etkili olmaktadır.