Blog

Erkeğin sertleşmesi  yani erkeğin cinsel organı olan penisin ereksiyonu , cinsel uyarı sonrası oluşan psikosomatik hemodinamik bir reflekstir. Yani erkeğin sertleşebilmesi için  beyinden başlayıp omurilik ve penise uzanan nöronal yapı ve penis içindeki kavernöz cisimin (somatik sistem) sağlığı yanı sıra, penise gelen damarlardan geçen kan akım hızında belirleyici olan kalp damar sisteminin (hemodinamik sistem) sağlığı da gereklidir. Uygun bir cinsel uyaran ve sağlıklı psikolojik yaklaşım da gerekli diğer etkenlerdir ve bu etkenler penis sertleşmesinin karşı cins olan kadınla ilgili yönleridir.

Erkeğin Sertleşmesinde Kadının Rolü ve Yapması Gerekenler  

Cinsel Uyarı

Penis ereksiyonunu başlatan cinsel uyarıdır. Karşı cins olan kadını görme ve dokunma en güçlü cinsel stimulanlardır. Bunu ses ve koku takip eder. Kadının vücut organlarının estetiği yani orantılı görünümü cinsel uyarı miktarını değistirecektir. Kilo fazlalığı ve ya tersine aşırı zayıf olunması cinsel uyarıyı olumsuz etkileyen görsel faktörlerdendir. Kötü bir koku, vücutta uygunsuz maskülan çağrışım yapabilecek kıl varlığı (bıyık, burun içi ve ya kol bacak bölgesi kılları gibi), uyumsuz bir kıyafet  erkeğin cinsel isteğini azaltabilen nedenlerdendir. Kadının bakımlı, hijyenik, güzel kokular ve çekici bir kıyafet içinde olması, erkek üzerinde oluşacak cinsel uyarıyı artırarak erkeğin sertleşmesini de artıracaktır.

Kadının erkek sertleşmesindeki bu anlatılan cinsel uyaran yönü zaten kadınlar arasında yaygın olarak bilinen kısmıdır. Bunun da ötesinde yaygın bir kesimce erkek sertleşmesinin  tamamen buna bağlı olduğu bile sanılır. Bu yüzden sertleşme sorunu yaşayan erkeğin eşi, sertleşme sorunun eşinin kendisini cinsel olarak çekici bulmamasına bağlı olduğunu ve hatta eşinin bir başka kadına ilgi duyuyor olabilmesiyle ilgili olabileceğini bile düşünebilmektedir.

Kadının erkeğin sertleşmesi üzerinde yine kendisiyle ilgili olan, eşine karşı davranış ve tutumlarının erkek üzerinde oluşturduğu psikolojik yanıt sıklıkla gözden kaçırılır (Erkeğin başta vasküler olmak üzere, psikolojik, norolojik ve hormonal sağlığı ise gözden kaçırılmaması gereken sertleşme sorunun yaygın nedenleri olabilmektedir).

Psikolojik Tutum

Sertleşme sorunu İngilizcede farklı iki kelime ile tanımlanır; erectile dysfunction ve impotance. Dilimizdeki ereksiyon bozukluğu ve iktidarsızlık kelimelerinin karşılığı olarak Erectile Dysfunction (ereksiyon bozukluğu) daha çok sertleşme sorunun organik boyutunu ifade ederken, impotance ise psikolojik sorun kısmını tanımlamak için kullanılır. “potance” “güç” kelimesinin karşılığıdır, “impotance” ise güçsüzlük demektir. Neye karşı kime karşı güçsüzlük söz konusudur?. Impotance için dilimizde kullandığımız kelime ise “iktidarsızlık”tır. Kime karşı iktidar oluşturulmaya çalışılıyor? İktidar Arapça kökenli bir kelimedir. “Kadr” yani “Güç” kelimesinden gelir. Yani iktidarsızlık da Güçsüzlük, Yönetememe ve ya hakim olamamayı ifade eder.

Erkeğin cinsellik sırasında eşini Yöneten, hakim konumda olması gerçek  sertleşme kapasitesinin ortaya çıkmasını sağlar. İşte bu noktada erkeğin yöneten-hakim rolüne daha kolay geçmesi, kadının teslim olan-boyun eğen rolünü ne kadar gerçekleştirdiğiyle ilgilidir. Dominans ve Bondage terimleri literatürde sık kullanılır. Erkeğin cinsellikte Dominans-Baskınlık miktarı, kadının ne kadar Bondage rolünü oynadığıyla ilgilidir. Yani cinselliği yöneten tarafın erkek olması, kadının da buna izin vermesi gerekir. En katı feministlerin bile “kadının erkeğe teslim olmak istediği tek yer yataktır” sözü, her iki tarafın da bu roller ile cinsellikten daha fazla haz aldığını gösteren bir başka bulgudur.

Erkek cinsellik sırasında baskın-hakim-yöneten rolü oynamalı ve kadın da buna izin vermelidir.

Cinselliğin zamanını erkek belirlemeli erkek başlatmalıdır. Kadının böyle bir durumda “bekle bir sigara içip geleceğim, çamaşırları toplamam lazım, başım ağrıyor daha sonra”… sözleri bu yöneten rolünü erkekten almasına yol açar ve dolayısıyla bu tutumlar erkeğin sertleşmesine zarar verecek davranışlardır. Bir diğeri de cinsellik sırasında fiziksel yaklaşım da erkeğin istediği gibi olmalı, eşi de buna direnmemeli izin vermelidir. Erkek o an öpmek istiyorsa öpmeli, koklamak istiyorsa sadece eşinin kokusunu hissetmeye çalışmalı, yani tamamen o an ne yapmak istiyorsa onu yapmalıdır.

Yine erkeğin sertleşmesini etkileyen, kadına bağlı psikolojik tutumlardan bir diğeri de erkeğin cinsellik olarak her zaman hazır olması gerektiğini düşünerek aceleci davranmak,” neden hala ereksiyon olmuyor” benzeri sorular sormak, erkekte anksiyeteyi geliştirip konsantrasyonunu etkileyerek ereksiyonu olumsuz etkiler.

Kadının erkeği sinirlendirebilecek bir davranışı veya fiziksel olarak canını acıtan bir hareketi erkeğin sertleşmesini olumsuz etkileyen faktörlerdendir

Yani Erkeğin sertleşebilmesi için Kadının yapması gerekenler ;

  1. Bakımlı ve hijyenik olmak, çekici kıyafetler ve güzel kokular ile hazırlanmak (cinsel uyaran),
  2. En az 30dk ve ya daha uzun süre ön sevişme olması (cinsel uyarı süresi),
  3. Erkeğin yöneten rolüne geçmesine direnmemesi,itaatkar rolünde olaması. cinselliğin zamanını ve fiziksel yaklaşımını eşine vermesi,
  4. Cinselliği başlatma ve süresini erkeğin belirlemesine izin vermek,aceleci davranmamak hemen ereksiyon beklememek,
  5. Erkeği öfkelendirebileceğini düşündüğü davranışlardan uzak durmak,
  6. Olumlu-pozitif olmak (daha sık gülümsemesi),
  7. Fiziksel olarak erkeğin canını yakabilecek davranışlardan uzak durmak.

LEAVE A COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

max_num_pages); } ?>
sertleşme sorunu iletişim