Hormon Replasman Tedavisi

Testosteron Hormon Replasmanı Nedir?

Sertleşmeme sorunu nedenlerinden biri de hipogonadism denilen testislerden yeterli miktarda testosteron hormonunun sentezlenememesidir. Testosteronun penil sertleşmeye etkisi, libido (cinsel istek) yönünden ve dolaylıdır. Yani testosteron seviyesi ile sertleşme miktarı doğrudan ilgili olmayarak cinsel istek üzerinden ikincil bir etkisi söz konusudur. Ancak yapılan son dönem bilimsel çalışmalarda testosteronun libido etkisinin yanında; vücut için genel olarak bir çok anabolik reaksiyonda rolü olduğunu göstermiştir. Bu yüzden son dönemlerde belirli yaşlardan sonra azalan kan testosteron seviyelerinin normal aralıklarda tutulması amaçlı dışarıdan vücuda verilmesi daha da yaygınlaşmıştır. Ve bu tedaviye Testosteron Hormon Replasman Tedavisi denilmektedir.

 

sertleşme sorunu

Tedavi

Genellikle 60’lı yaşlardan sonra andropoza bağlı olarak testüküler androjenik hormonların kan düzeyleri azalır. Kimi zaman ise çok daha genç yaşlarda stres, depresyon gibi bir takım negatif emosyonel durumlara bağlı geçici olarak bu hormonların seviyelerinde azalmalar; üretiminde duraklamalar meydana gelir. Her iki durumda da verilen depo androjenik hormonlar ile; eksiklik yerine konularak hormonal nedene bağlı sertleşmeme sorunu tedavi edilmeye çalışılır. Eksikliğinin yerine konularak tedavi edilmesi kadar önemli bir başka konu ise; fazlalığında da yine sertleşme sorunu üzerinde olumsuz  etkisi olacağıdır. Özellikle sporcular tarafından anabolizan etkisinden yararlanarak kas yapımını arttırmak amaçlı; yüksek dozda vücuda enjekte edilmesi de maalesef yaygındır. Diurnal bir ritimle salgılanan bu hormonun vücuda fazladan verilmesi de doğal yollar ile sentezlenmesini sağlar. Mekanizmalar üzerinde baskı ile remisyonlar oluşturabilmektedir. Kimi zaman bu hormonal aksı geriye gelmemek üzere bozabilmektedir. Bu yüzden testosteronun kullanımı sadece eksilen kadarını yerine koymak prensibiyle olmalıdır. Bunun için de kişiden öncelikle laboratuvar kan tetkikleriyle hormon değerlerinin saptanması ve kontrollü olarak verilmesi gerekmektedir.

Testosteron Hormon Replasmanı Nasıl Yapılır?

Oral (ağızdan alınan) preparatlar veya jeller de olmasına rağmen intra musculer – kas içi uygulanan depo flakonlar 3 aylık ve 6 aylık tedavi sağladığı için hasta kullanımı açısından daha kolaydır.

Doğal olarak da vücut testosteronunu arttırmak mümkündür. Ağır kaldırmalı sporlar yapanların vücut testosteron seviyelerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca arginin ve tribulus terretis içeren fitoterapotik desteklerin kan testosteron seviyelerini arttırmaktadır. Bu şekilde sertleşme sorunu tedavisinde faydalı olabilmektedir.

max_num_pages); } ?>
sertleşme sorunu iletişim