Blog

Dr. Ömer Bircan

Üreme Sağlığı ve Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Rejeneratif Tıp Hekimi

Erkeklerin cinsel ilişki sırasında daha uzun süre sert kalma arayışlarının nedeni, cinsel ilişkilerinin daha uzun sürmesi ile  bireysel olarak daha uzun süre haz almaktan daha çok ,eşlerinin orgazm olmasından önce sertliklerini kaybetmemek içindir. Erkeğin yeterli süre sert kalması hem mutlu bir yaşam hem de evlilik birlikteliği için önemlidir.

Cinsel ilişkide erkek aktif kadın ise pasiftir. Yani cinsellik çift tarafın katıldığı bir eylem olmasına rağmen cinsel ilişkinin olabilmesi erkeğin ereksiyon olmasına ve ilişki boyunca sertliğinin devam etmesine bağlıdır. Tatminkar bir cinsel ilişki en az erkeğin olduğu kadar kadının da hakkıdır ve evliliğin temel esaslarından biridir.

Evliliğin şartlarının belirlendiği tüm medeni kanunlarda cinsel ilişki hakkı hem kadın hem de erkek için aynıdır. Ülkemizdeki medeni kanunun esasları İsviçre medeni kanununa göre düzenlenmiştir. Medeni kanunumuza göre bir erkek ,eşinin kendisiyle cinsel ilişkiye girmek istemediğini kanıtlayarak boşanma davası açabildiği gibi kadının da eşinin cinsel olarak yetersiz olmasıyla ilgili açacağı boşanma davası kabul edilmektedir.

Bu durum kanunlarda erkek için “erkeklik görevini yerine getirmemek” olarak tanımlanır. Bu iddia varsa,hakim adli tıptan görüş ister. Adli tıp da erkeğin ereksiyon olma ve yeterli süre sert kalma durumunun anlaşılması için penil doppler testi istemektedir.  Kadınların bu cinsel birliktelik hakları sadece Avrupa temelli medeni kanunlarda değil islam hukukunda da korunmuştur ve islam hukukunda da erkekteki sertlik sorunu karşısında kadına boşanma hakkı verir.

Erkeğin uzun süre sert kalması evlilik birlikteliğinin temellerinden biri olması yanı sıra mutlu bir cinsel hayat için oldukça önemlidir. Kadın cinsel ilişki sadece plato ve orgazm dönemindeki kısa süreli bir hazdan daha fazla, eşi tarafından beğenilme, dokunulma,sevilme güdülerinin de tatminidir. Ruhuna önemli bir destektir. Orgazm sonrası yaşanan deşarz ile vücutta yaşanan dinginliğe ihtiyaç duyar.

Bu yüzden erkekteki kısa süren bir sertlik ile yarım kalan bir ilişki kadın için büyük bir huzursuzluk nedeni olacaktır. Örneğin cinsel olarak arzulu bir erkek uyarılması sonrası ereksiyon başlasa ve ilişkiye tam başlayacakken eşinin vajeni kapansa ve ilişki mümkün olmasa. Eşi de bu durumda orgazm olarak sırtını dönüp uyumaya başlasa. Daha kötüsü kadın sürekli bunu yapsa erkek ne kadar sinirli ve huzursuz hissederse kadın için de yeterli derece uzun süre sert kalmayan bir penis ile yarım kalmış bir ilişkide aynı şeyleri hissedecektir.

Erkek için yeterli olarak kabul edilebilecek sertlik süresi net olarak tanımlanmamıştır. Eşler için tatminkar bir ilişkinin oluşma süresi, yeterli uzunlukta bir sertlik süresidir. Ancak genel olarak 3 dakikadan kısa süren sertlikler yetersiz olarak görülür.

Genel olarak erkeğin sertliği temelde 2 nedenden dolayı kısa sürer ve uzun süre sert kalmak için bu durumlara yönelik müdahale ve tedavi gerekir. Bunlardan birincisi penise yeterli kan akımının ulaşmaması, diğeri de erken boşalmadır.

Cinsel istek sonrası başlayan uyarım ile penise gelen kan akım hızı artmaya başlar. Latent,tümesent,full ereksiyon safhasına kadar cinsel uyarım ile orantılı olarak penise kan akım hızı artar. Cinsel uyarımla ilgili eşe bağlı sorunlar, erkeğin kaygıları,erkeğin eşine yeterince konsantre olamaması, stresin yaptığı hemodinamik değişiklikler penis öncesi , sertleşmenin uzun sürmeme psikolojik nedenlerinden bazılarını oluşturur.

Yine atardamar darlığı organik olarak en sık görülen penise yeterli kan akım hızının ulaşmasını engelleyen nedenlerdendir. Atardamarlarda görülen bu duruma atheroscleros denir ve belirli yaştan sonra tüm erkeklerde görülmesi normaldir. Bu yüzden erkeklerde uzun süre sert kalmamanın ensık edinsel organik nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Pelvik taban kaslarımız sertleşmiş penisi full ereksiyondan rijit ereksiyona çevirme etkinliğine sahiptir. Yine ilerleyen yaş,aşırı kiloya bağlı karın içi basınç ve hareketsizlik gibi nedenlerle pelvik taban kasları da zayıflayarak sertleşme süresinin kısalmasına yol açar.

Orgazm olmayı takiben çözülme evresi başlar ve penisteki kan dolgunluğu azalmaya başlar ve ereksiyon sonlanır ve tekrar bir ereksiyon oluşabilmesi için saatler gerekir.

Çeşitli nedenlere bağlı oluşan erken boşalma da uzun süre sert kalmayı engelleyen başlıca faktörlerdendir. Erken boşalmanın primer ve sekonder dediğimiz çeşitleri bulunmaktadır. Primer erken boşalmanın en sık nedenleri penisin aşırı hassasiyetidir ve de kişinin anksiyetik ve aceleci mizacı ve ya duygu durum bozukluğudur. Bu psikolojik durum hormonal profilde de bazı değişiklikler oluşturduğu gösterilmiş ve bunun üzerine de tedaviler planlanmıştır.

Uzun Süre Sert Kalmak İçin:

  • Stresli ve kaygılı dönemlerde cinsel ilişkiden kaçınılmalı.
  • Kişide erken boşalma sorunu varsa öncelikle bu tedavi edilmelidir.
  • Arteriel kan akımını artıran penil rejeneratif tedaviler sertlik süresinin uzamasına yardımcı olacaktır.

Sertleşme Sorunu Nedenleri ve Tedavisi

Eğer sertleşme ile ilgili bir probleminiz varsa; belirtiler, nedenler ve güncel tedavi yöntemleri ile çözümler hakkında buradan bilgi sahibi olabilirsiniz. Ereksiyon bozukluğu tedavisi olan bir rahatsızlıktır, doktorunuz bunun nedenini araştırır ve tedavi uygular.