Blog

Dr. Ömer Bircan

Üreme Sağlığı ve Cinsel Fonksiyon Bozuklukları İntegratif Tıp Hekimi

Cinsel ilişki sırasında sertlik kaybı, erektil disfonksiyonun(sertleşme sorunu) son derece yaygın bir semptomudur.

Ereksiyon, penisin içindeki yumuşak dokuların kanla dolduğunda sertleşmesidir. En sık cinsel uyarılma sırasında ortaya çıkar, ancak bazen uyarılma olmadan da olabilir. Bir ereksiyonun ne kadar sürdüğü kişiden kişiye değişir ve birçok faktör bu süreyi etkileyebilir. Bir ereksiyonun süresi ve kalitesi ; yaş ve sağlık koşulları gibi fiziksel ve stres ve kaygı gibi psikolojik faktörlere bağlı olarak değişebilir.

sertleşme sorunu

Çoğu erkek zaman zaman sertleşme sorunu yaşar ancak bazı erkeklerde erektil disfonksiyon(sertleşme sorunu) vardır. Bu cinsel ilişki için yeterince sertliğe sahip olmama durumudur. Sertleşme sorunu yaşıyorsanız testesteron tedavisinin yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. 50 yaşından sonra erkeklerin testesteron kan seviyeleri yavaş yavaş düşmeye başlar ve erektil disfonksiyon daha olası bir hale gelebilir.

Erkekler Neden Sertlik Kaybı Yaşarlar?

Tek seferlik durum

İnsanların sertlik kaybının birçok nedeni vardır. Sertlik sorunları çoğu erkeği bir anda etkiler ve genellikle kendiliğinden kaybolur:

  • Bazen insanlar yorgun, endişeli veya çok fazla alkol almışsa sertleşme sorunu yaşayabilirler.
  • Bazı erkekler, özellikle de gençlerde, seks sırasında prezervatif kullanımına bağlı sertliği kaybedebilirler. Bunun nedeni prezervatifi hazırlamanın konsantrasyonlarını veya prezarvatifin yalıtımsal olarak uyarılmalarını kaybetmelerine neden olmasıdır. Tabiki HIV ve hepatit C gibi bulaşıcı ölümcül hastalıklardan korunmak için şüpheli ilişkilerde mutlaka prezarvatif kullanılmalı. Ancak cinsel hayatımızı tek eşlilik üzerine kurmak en sağlıklı yol olacaktır.

Devam eden bir durum

Sertleşme sorunu yaşamanıza neden olan  temel sağlık sorunlarına sahip olabilirsiniz ve bunlar duygusal veya fiziksel nedenler olabilir. Bu sorunlar için mümkün olan en kısa sürede tedavi olmak sertleşme sorunundan kurtulmak için çok yardımcı olabilir.

Genel olarak, duygusal nedenler genç erkeklerde daha yaygındır ve fiziksel nedenler yaşlı erkeklerde daha yaygındır.

Duygusal nedenler ; duygusal sağlığınızı bozan herhangi bir yaşam olayı tarafından tetiklenebilir. Bu genellikle aniden olur. Bu duygusal nedenlerden bazıları şunlar olabilir:

  • depresyon
  • stres
  • kaygı veya düşük benlik saygısı. İlişki sorunları da bu duygulara neden olabilir
  • performans kaygısı . Bu her yaştan erkek için olur, ancak daha genç erkeklerde daha yaygındır. Performansınızdan korkarsanız, ereksiyon problemlerinizi daha da kötüleştirebilir. Bu daha sonra daha fazla anksiyete duygusunu tetikleyerek olumsuz bir kısır döngüye neden olabilir.

Fiziksel faktörler

Kilo, kan basıncı ve kalp sağlığı tüm sertlik gücünü ve güvenilirliğini belirlemede rol oynar gibi. Hipertansiyonunuzun olması, atardamarlarınız darlığı veya kalp hastalığınızın varlığı, normalden daha zayıf sertliğe sahip olmanıza neden olabilir.

Sertleşme sorununa neden olabilecek diğer fiziksel faktörler arasında diyabet, cinsel dürtüde azalmaya katkıda bulunabilecek hormonal sorunlar, belirli yaralanmalar ve multipl skleroz (MS) ve uyuşturucu kullanımı gibi sinir sistemi bozuklukları bulunur.

Sertleşme Sorunu Nasıl Yönetilir

Çoğu sertlik kaybına yol açan etken tedavi edilebilmektedir. Sağlık uzmanınızla şu adımlar hakkında konuşun:

Tıbbi nedenleri araştırın . serleşme sorunu, kalp hastalığı, yüksek tansiyon veya diyabet gibi daha ciddi bir durumun erken uyarı işareti olabilir. Bu durumu tedavi etmek genel sağlığınızı ve sertlik kaybını iyileştirebilir.

İlaçlarınızı gözden geçirin. serleşme sorunu, yüksek tansiyon, depresyon, anksiyete, mide ekşimesi, alerji, ağrı, nöbetler ve kanseri tedavi edenler de dahil olmak üzere birçok ilacın bir yan etkisi olabilir. sertleşme bozukluğunuzun nedeni ilaç ise, sağlık uzmanınız aldığınız dozu değiştirebilir veya sizi başka bir ilaca geçirebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri yapın. Sağlıksız alışkanlıklar sertleşme bozukluğuna götğrebilir. Düzenli egzersiz yapın, fazla kilo verin, sigarayı bırakın, alkol almayın ve uyuşturucu madde kullanmayın.

Ereksiyonları artırmak için bir ilaç düşünün. Bazı ilaçlar, cinsel aktiviteden bir saat önce alınırsa penise kan akışını artırır. Bunlar sildenafil (Viagra), vardenafil (Levitra) ve tadalafildir (Cialis). Bu ilaçların yararları ve riskleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Kalp problemleri için nitrogliserin hapları gibi bir nitrat ilacı kullanıyorsanız bunları almamalısınız. Kombinasyon, kan basıncında ani bir düşüşe neden olabilir.

Duygusal sıkıntı için yardım alın. depresyon, performans kaygısı ve ilişki sorunları sertleşme sorununa neden olabilir veya daha da kötüleştirebilir. Tek başına ya da partnerinizle psikolojik danışma yaşadığınız sertleşme sorununa yardımcı olabilir. Aile hekiminiz sizi doğru bir uzmana sevk edebilir.

 

 

LEAVE A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir