Blog

Dr. Ömer Bircan

Üreme Sağlığı ve Cinsel Fonksiyon Bozuklukları İntegratif Tıp Hekimi

Cinsel ilişki sırasında sertleşme bozukluğu, erektil disfonksiyonun(sertleşme sorunu) son derece yaygın bir semptomudur.

Ereksiyon, penisin içindeki yumuşak dokuların kanla dolduğunda sertleşmesidir. En sık cinsel uyarılma sırasında ortaya çıkar, ancak bazen uyarılma olmadan da olabilmektedir. Bir ereksiyonun ne kadar sürdüğü kişiden kişiye değişmekte ve birçok faktör bu süreyi etkileyebilmektedir. Bir ereksiyonun süresi ve kalitesi ; yaş ve sağlık koşulları gibi fiziksel ve stres ve kaygı gibi psikolojik faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Çoğu erkek zaman zaman sertleşme sorunu yaşar ancak bazı erkeklerde erektil disfonksiyon(sertleşme sorunu) vardır. Bu cinsel ilişki için yeterince sertliğe sahip olmama durumudur. Sertleşme sorunu yaşıyorsanız testesteron tedavisinin yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. 50 yaşından sonra erkeklerin testesteron kan seviyeleri yavaş yavaş düşmeye başlar ve erektil disfonksiyon daha olası bir hale gelebilir.

Erkekler Neden Sertlik Kaybı Yaşarlar?

Tek seferlik durum

İnsanların sertlik kaybının birçok nedeni vardır. Sertlik sorunları çoğu erkeği bir anda etkiler ve genellikle kendiliğinden kaybolur:

  • Bazen insanlar yorgun, endişeli veya çok fazla alkol almışsa sertleşme sorunu yaşayabilirler.
  • Bazı erkekler, özellikle de gençlerde, seks sırasında prezervatif kullanımına bağlı sertliği kaybedebilirler. Bunun nedeni prezervatifi hazırlamanın konsantrasyonlarını veya prezarvatifin yalıtımsal olarak uyarılmalarını kaybetmelerine neden olmasıdır. Tabiki HIV ve hepatit C gibi bulaşıcı ölümcül hastalıklardan korunmak için şüpheli ilişkilerde mutlaka prezarvatif kullanılılması gerekli olmaktadır. Ancak cinsel hayatımızı tek eşlilik üzerine kurmak en sağlıklı yol olacaktır.

Devam eden bir durum

Sertleşme sorunu yaşamanıza neden olan  temel sağlık sorunlarına sahip olabilirsiniz ve bunlar duygusal veya fiziksel nedenler olabilmektedir. Bu sorunlar için mümkün olan en kısa sürede tedavi olmak sertleşme sorunundan kurtulmak için çok yardımcı olacaktır.

Genel olarak, duygusal nedenler genç erkeklerde daha yaygındır ve fiziksel nedenler yaşlı erkeklerde daha yaygın olmaktadır.

Duygusal nedenler ; duygusal sağlığınızı bozan herhangi bir yaşam olayı tarafından tetiklenebilir. Bu genellikle aniden olur. Bu duygusal nedenlerden bazıları şunlar olabilir:

  • depresyon
  • stres
  • kaygı veya düşük benlik saygısı. İlişki sorunları da bu duygulara neden olabilmektedir.
  • performans kaygısı . Bu her yaştan erkek için olur, ancak daha genç erkeklerde daha yaygındır. Performansınızdan korkarsanız, ereksiyon problemlerinizi daha da kötüleştirebilir. Bu daha sonra daha fazla anksiyete duygusunu tetikleyerek olumsuz bir kısır döngüye neden olabilmektedir.
Cinsel İlişki Sırasında Sertleşme Bozukluğu
Cinsel İlişki Sırasında Sertleşme Bozukluğu

Fiziksel faktörler

Kilo, kan basıncı ve kalp sağlığı tüm sertlik gücünü ve güvenilirliğini belirlemede rol oynar gibi. Hipertansiyonunuzun olması, atardamarlarınız darlığı veya kalp hastalığınızın varlığı, normalden daha zayıf sertliğe sahip olmanıza neden olabilmektedir.

Sertleşme bozukluğuna neden olabilecek diğer fiziksel faktörler arasında diyabet, cinsel dürtüde azalmaya katkıda bulunabilmekte olan hormonal sorunlar, belirli yaralanmalar ve multipl skleroz (MS) ve uyuşturucu kullanımı gibi sinir sistemi bozuklukları bulunmaktadır.

Sertleşme Bozukluğu Nasıl Yönetilir ?

Çoğu sertlik kaybına yol açan etken tedavi edilebilmektedir. Sağlık uzmanınızla şu adımlar hakkında konuşun:

Tıbbi nedenleri araştırın . serleşme sorunu, kalp hastalığı, yüksek tansiyon veya diyabet gibi daha ciddi bir durumun erken uyarı işareti olabilmektedir.. Bu durumu tedavi etmek genel sağlığınızı ve sertlik kaybını iyileştirebilmektedir.

İlaçlarınızı gözden geçirin. serleşme sorunu, yüksek tansiyon, depresyon, anksiyete, mide ekşimesi, alerji, ağrı, nöbetler ve kanseri tedavi edenler de dahil olmak üzere birçok ilacın bir yan etkisi olabilmektedir. Sertleşme bozukluğunuzun nedeni ilaç ise, sağlık uzmanınız aldığınız dozu değiştirebilmekte veya sizi başka bir ilaca geçirebilmektedir.

Yaşam tarzı değişiklikleri yapın. Sağlıksız alışkanlıklar sertleşme bozukluğuna götürebilmektedir. Düzenli egzersiz yapın, fazla kilo verin, sigarayı bırakın, alkol almayın ve uyuşturucu madde kullanmayın.

Ereksiyonları artırmak için bir ilaç düşünün. Bazı ilaçlar, cinsel aktiviteden bir saat önce alınırsa penise kan akışını artırır. Bunlar sildenafil (Viagra), vardenafil (Levitra) ve tadalafildir (Cialis). Bu ilaçların yararları ve riskleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Kalp problemleri için nitrogliserin hapları gibi bir nitrat ilacı kullanıyorsanız bunları almamalısınız. Kombinasyon, kan basıncında ani bir düşüşe neden olabilmektedir.

Duygusal sıkıntı için yardım alın. depresyon, performans kaygısı ve ilişki sorunları sertleşme sorununa neden olabilmekte veya daha da kötüleştirebilmektedir. Tek başına ya da partnerinizle psikolojik danışma yaşadığınız sertleşme sorununa yardımcı olacaktır. Aile hekiminiz sizi doğru bir uzmana sevk edebilmektedir.

 

 

LEAVE A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir