İktidarsızlık Sorunu

İktidarsızlık Sorunu

İktidarsızlık Sorunu Nedir?

İktidarsızlık sorunu, halk arasında tanınan adı ile cinsel iktidarsızlık daha sağlıklı bir cinsel ilişki için gerek duyulan penis sertliğinin gerçekleşememesi ya da bu sertliğin devam ettirilememesi olarak tanımlanır. Erkekte cinsel fonksiyon bozukluğu olarak nitelendirilen iktidarsızlık; libido kaybı olarak değerlendirilen cinsel istek yokluğu, boşalma problemleri, orgazm olamama, penis kısalığı, peniste eğrilik olması gibi farklı problemleri bünyesinde barındırır.

Bu durum psikolojik ya da çeşitli nitelikteki hastalıkların etkilemesi nedeni ile oluşabilir. Bu anlamda hasta ile gerçekleştirilen görüşmede be yapılan birtakım testler yardımı ile iktidarsızlık sorununun nedeni anlaşılabilir. Pek çok erkekte stres, yorgunluk, endişe veya aşırı alkol kullanıldığı zamanlarda ara sıra karşılaşılan bu durumun kaygı yaşanmasına neden olacak bir yönü yoktur.

İktidarsızlık Sorunu Tespiti

İktidarsızlık sorunu nedenlerini anlayabilmek için penisin mevcut sertleşme mekanizmasının gözden geçirilmesi oldukça önemlidir. Cinsel uyarılar ile karşılaşıldığı zaman vücutta birtakım kimyasal işlemler meydana gelir. Penise gelen ve penisten giden sinirlerin de etkisi ile atardamarlardan iletilen kan toplardamarların kapanması sürecinde penisin yapısını meydana getiren süngersi cisimlerin içerisinde birikir. Bu durumun devamında ise penisin sertleşmesine sebep olur.

Daha sonra da bölgede yer alan toplardamarların gevşemesiyle beraber kanın boşalması sağlanır ve bu nedenle sertleşme sona erer. Bahsedilen mekanizmayı etkileyebilen pek çok organik neden penisin sertleşebilmesini önler.

İktidarsızlık Sorunu ve Fiziksel Nedenler

Atardamarların daralmasıyla penise iletilen kanda azalma, toplardamarların zamanında kapanamayıp, gelen kanı geri kaçırması, penise gelen veya giden damarlarda hasar oluşumu ve hormon bozuklukları sayılabilir.

Bunun yanında birtakım ilaçların yan etkisi,  alkol veya uyuşturucu bağımlılığı, şeker hastalığı, kolesterolün yüksek olması, aşırı sigara kullanımı, sinir sistemi rahatsızlıkları ve ciddi kronik rahatsızlıklar da etkilidir.

İktidarsızlık Sorunu ve Psikolojik Nedenler

Erkeklerde sıklıkla karşılaşılan sertleşme probleminin ani bir şekilde ortaya çıkması, birtakım birleşmelerde normal nitelikteki bir süreçken bazı durumlarda da kusur sayılması psikolojik nitelikteki etkenleri düşündürür.  Eşiyle ciddi uyuşmazlıklar yaşayan kişiler cinsel birliktelik esnasında durdurulma veya ev ya da iş hayatında ciddi problemler yaşanması iktidarsızlığın psikolojik nedenlerindendir.

Ayrıca cinsel birleşme esnasında tatmin anlamında kaygılar duymak, depresyon yaşamak, uygun bir ortamın bulunmaması, yeteri düzeyde bilgi sahibi olmama gibi konular da psikolojik etkenler arasında yer alabilir.

İktidarsızlık Sorunu Tedavileri

İktidarsızlık sorunu ile karşılaşıldığı zaman izlenmesi gereken süreç yaşam biçiminde değişiklikler yapmaktır. Özellikle sigarayı bırakmak, alkol kullanma miktarını azaltmak, stresten veya endişelerin mevcut olduğu ortamlardan uzaklaşmak çok sayıda kişinin sorununu çözebilir. Ancak bu davranışlar ile çözüme kavuşamayan kişilerin tıbbi yardım almaları gerekir. Bu konuda doktor, yapmış olduğu tetkikler ile sorunun kaynağının ne olduğu ve hangi yöntemler ile tedavi edilmesi gerektiğini planlar.

Erektil Disfonksiyon’ un tedavisi kapsamında birtakım yöntemler mevcuttur ve doktor hastanın durumuna göre bunlardan bir tanesini veya birkaçını birlikte uygulayabilir. Cinsel yaşamı düzenleme bu konuda atılan önemli adımlardan biridir. Özellikle sorunun psikolojik kaynaklı olduğu durumlarda bunun faydası olur.

Vakum Aletleri Kullanılması

Eşlerin cinsel yaklaşımlarını değerlendirilmesi ile ortaya çıkan veriler sonucunda bu yönde düzenleyici önerilerde bulunulması oldukça faydalıdır. Bir diğer teknik ise vakum aletlerinden yararlanılmasıdır. Vakum aletlerinin çok farklı modelleri bulunur ve hepsi neredeyse aynı prensip doğrultusunda çalışırlar. Tüp ve bu tüpün içerisindeki havayı boşaltmaya yarayan bir pompa sistemi bulunur.

Penis bahsedilen tüpün içerisine konulur ve ardından pompa yardımı ile birlikte silindirin havası boşaltılarak vakum yaratılır. Penisin dışında kalan bu vakum etkisi ile kan penisin süngersi özelliğe sahip olan cisimlerinin içerisine birikir. Böylece penisin doğal ereksiyonu gibi sertleşme durumu meydana gelir.

Vakum Aletleri İle Erektil Disfonksiyonun Tedavi Edilmesi

Yeterli düzeyde ereksiyon uygulanıncaya kadar penisi bölgesinin dip noktasına bir sıkıştırıcı özelliğe sahip bant yerleştirilir. Silindirin mandalı açılır ve içerisine hava girişi sağlanır. Devamında ise silindir uzaklaştırılır.

Bant ile beraber sıkıştırılmasından dolayı kan geri akamayacağı için penis ereksiyonu bu şekilde devam eder. Bilinmesi gereken esas nokta, sıkıştırıcı bandın yarım saat gibi bir süre içinde çıkartılması gerektiğidir.

Enjeksiyon Yöntemi

Penis içerisine iğne yöntemi ise oldukça etkili bir yoldur. Hastaya veya eşine, cinsel birleşmenin öncesinde penisin süngersi yapıdaki cisimlerine iğne yapılması gösterilir.

Bu amaç doğrultusunda kullanılacak olan değişik ilaçlar bulunur. İğne yapılması ile birlikte 10-15 dakika kadar sonra ereksiyon meydana gelir.

İlaç Tekniği

İdrar kanalına ilaç kullanılması iğnesiz gerçekleştirilen tedavilerden birisidir ve bir hayli etkilidir. Küçük bir tablet özel uygulayıcısıyla üretradan iç kısma itilir. Bu durumda eriyen ilaç, idrar yolu duvarından emilip penis dokusuna etki eder ve 5 ile 10 dakika içinde ereksiyon gerçekleşir.

Ağızdan hap kullanımı da erektil disfonksiyonun tedavi edilmesinde tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bu ilaçlar cinsel birleşmeden yaklaşık bir saat kadar önce yutularak kullanılır. İlacın kullanımı sürecindeki olumlu yanlarından bir tanesi de cinsel uyarılma gerçekleşmediği durumda ereksiyon olmamasıdır.

Hormon Kullanımı ve Cerrahi Yöntemler

En sık karşılaşılan erkeklik hormonu olan testesteron eksikliğinin görülmesidir. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde bu hormonu barındıran ilaçlar yardımıyla takviye yapılarak başarılı tedavi sağlanabilir.

Cerrahi tedavide ise iktidarsızlık problemi olan kişilerin bir bölümünde penis damarlarında, yeteri düzeyde kan akışına izin vermeyecek oranlarda bozukluklar yer alabilir. Bu gibi durumlarda yapılan ameliyatla beraber damarlardaki sorunlar düzeltilebilir. Penis protezlerinde ise ameliyat ile penisin içerisine yerleştirilen cihazlardır ve başlıca iki tane tipi bulunur.

Psikolojik ve Fiziksel Nedenlerin Anlaşılması İçin Yapılanlar

Kişiler yaşamış oldukları bu problemleri ayrıntılı olarak anlatarak, iktidarsızlık sorununun kısa bir süre içinde giderilmesini sağlamak amacıyla tedaviye başlamalıdırlar. İktidarsızlığın tedavisi diğer tüm hastalıklarda olduğu yapıldığı gibi hastalığın altında yatan sebebin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Doktor tarafından hastanın muayenesi yapılarak hangi tekniğin kullanılacağına karar verilir.

Kişinin cinsel fonksiyonlarında gözlenen azalmaların sebebi psikolojik ise profesyonel bir yardım alınması amacıyla hasta psikiyatriste yönlendirilir. Bu sayede cinsel yaşamın düzenlemesi için uygulanabilecek şeyler hakkında bilgilendirilebilir. İktidarsızlık sorunu kırk yaşın altındaki erkeklerde nadirdir ve yetmiş yaşın üzerindeki erkeklerde sıklıkla görülür. Alınan yaş ile birlikte vücudun cinsel performansı düşer ki bu çok normaldir.

İktidarsızlıkta Yaş Faktörü

Yaşlandıkça damar sertliği, erkeklik hormonlarının azalması ve vücuttaki sinir iletişiminin zayıflaması nedeniyle penis ereksiyonunun gücü azalacaktır. Ancak bu düşüşün boyutu ve başlangıç ​​yaşı kişiden kişiye değişir. Sertleşmeyi sağlayan kaslar zayıflar ve cinsel doyuma ulaşma süresi uzar.

Bu sorunu yaşayan hastalarda penise çok az kan girer veya hiç girmez. Ereksiyon esnasında peniste kan birikmez veya peniste sinir iletimi bozulur. Ayrıca hormonal dengesizlik nedeniyle yetersiz ereksiyon gerçekleşir. Ayrıca aşırı stres durumunda, önceki olumsuz deneyimler, depresyon, korku, ereksiyonlar azalabilir ve davranış bozuklukları olabilir.

max_num_pages); } ?>
sertleşme sorunu iletişim